Planując wakacyjny wyjazd z pewnością każdy zastanawia się, która alternatywa jest dla nas lepsza – wyjazd zorganizowany przez biuro podróży lub na własną rękę? Jednym z kryterium jest z reguły cena. Co jest tańsze oraz znacznie bardziej wygodne?

Poniżej odnajdziecie kilka wiadomości na ten temat. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które z rozwiązań jest lepsze, tańsze i znacznie bardziej wygodne. Wiele zależy od osobistych upodobań oraz możliwości – pieniężnych i nie tylko. W obu przypadkach odnajdą się stronnicy oraz przeciwnicy. To my sami musimy mieć pojęcie, jaki rodzaj podróży będzie dla nas najodpowiedniejszy. Nie każdy ma ochotę żeby wyszukiwać wszystkiego na własną rękę (lotów, noclegów itp.). Jest znaczna grupa ludzi, jacy z przyjemnością korzystają z wycieczek proponowanych przez biura podróży oraz wcale nie narzekają na nadmiernie wielkie koszty. To czy wyjazd na własną rękę będzie tańszy zależy od tego, czego oczekujemy i w jaki sposób wszystko zaplanujemy.

Wyjazd na własną ręką

Mimo pozorom nie jest to taka prosta sprawa, chociaż dla osób, które robią to po raz pierwszy. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na taki rodzaj podróży, czy rzeczywiście pragniemy wszystko załatwiać samodzielnie. Sporo osób szybko może się zniechęcić. Jeżeli zależy nam na odszukaniu jak najlepszej propozycji, odpowiadającej naszym oczekiwaniom musimy poświęcić na to trochę czasu oraz cierpliwości. Wytrwałość jest tutaj niezmiernie znacząca.

Należałoby zaplanować wszystko przed wyjazdem – lot w obie strony, noclegi, wyżywienie itp. Skutkiem tego ważne jest, żeby robić to chociaż kilka tygodni wcześniej. Należałoby zestawiać oferty biur podróży ze swoimi wyliczeniami. Może się przecież okazać, że koszt wycieczki na własną ręką jest wyższy niż propozycja z biura podróży, która odpowiada naszym oczekiwaniom.

Atutem tego rodzaju rozwiązania jest z pewnością większa niezależność. W każdej chwili jesteśmy w stanie zmienić nasze plany i nie jesteśmy ograniczeni poprzez biuro podróży. Oprócz tego jest możliwość zaplanowania faktycznie niedrogich wakacji, nie tracąc na jakości danego wyjazdu. Minusem natomiast może być to, że jesteśmy zdani sami na siebie (nie ma nad nami asekuracji rezydenta). Prócz tego przygotowania do tego rodzaju wyjazdu zajmują znacznie więcej czasu, bowiem sami powinniśmy wszystko wyliczyć oraz zorganizować.

Wyjazd z biurem podróży

Oczywiście nie jest to kiepskie wyjście. Ofert jest w rzeczywistości bez liku i z pewnością jesteśmy w stanie odszukać coś dla siebie. Nie zawsze wybór jest bezproblemowy, jednakże wiele zależy po prostu od indywidualnych oczekiwań i upodobań turysty. Wybierając się na wyprawę z biura podróży w żadnym wypadku nie musimy czuć się ograniczeni – zależy bezsprzecznie, jaki rodzaj wycieczki wybierzemy.

Pozytywami tego rodzaju wycieczek jest w głównej mierze komfort oraz oszczędność czasu – wszystko mamy z góry opracowane. Poza tym mamy pełne przekonanie, że w przypadku jakiś kłopotów możemy zwrócić się do rezydenta, który się nami ,,opiekuje”. Wadą ma okazję być podporządkowywanie się programowi wyprawy objazdowej czy też nieodzowność spędzania wakacji w jednym miejscu.