Wybór kominka do domu

Przed zakupem pieca kominkowego należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować wszystkie parametry techniczne. Niewłaściwie dobrane parametry techniczne mogą nie zagwarantować odpowiedniego oddawania ciepła, mogą również być niedopasowane do istniejącej instalacji.

Jak dobrać moc kominka?

Należy mieć świadomość, że przed podjęciem decyzji o wyborze pieca kominkowego, należy zdecydować się, jakie pomieszczenia będą nim ogrzewane. W tym celu konieczne jest obliczenie ich kubatury. Umownie trzeba przyjąć 1 kW mocy pieca na 10-12 m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m we właściwie izolowanym domu. Rekomendowane jest jednak skonsultowanie się ze specjalistą przy wyborze mocy pieca. Piece, które można znaleźć na rynku w zdecydowanej większości mają moc od 3 do 17 kW, oznacza to, że są wstanie ogrzać pomieszczenie o kubaturze do 420 m3.

Sklep internetowy dostępny pod adresem http://www.szalonymax.pl/ oferuje m.in. kominki, piece i meble warsztatowe – sprawdź!

Sprawność kominka i czas palenia

Trzeba zdawać sobie sprawę, że sprawność bardzo dobrej jakości pieca musi wynosić przynajmniej 70%. Osobom, które zamierzają korzystać z z pieca kominkowego jako źródła ciepła rekomenduje się wybrać taki, w którym całkowity załadunek drewna przy zredukowanym dostępie powietrza nie zostanie spalony w krótszym czasie niż 8 godzin. Najbardziej wydajne piece są wstanie utrzymać żar nawet do 15 godzin.

W zdecydowanej większości pieców drewno należy dokładać do paleniska przez specjalne drzwiczki frontowe. Oczywiście wygodniejsze jest uzupełnianie opału przez drzwiczki, które są umieszczone z boku pieca albo przez klapę w jego górnej płycie. W ten sposób możliwe jest jednorazowe dołożenie zdecydowanie większej porcji drewna do paleniska, co przyczynia się do wydłużenia czasu palenia.

Czym charakteryzują się kozy grzewcze?

Oczywiście nie ulega żadnych wątpliwości, że obecne nowoczesne piece wolno stojące na drewno są zdecydowanie bardziej komfortowe od dawniejszych kóz. W przeszłości jedynym sposobem na uregulowanie mocy grzewczej kozy były dokładanie optymalnej ilości opału. Później w piecach zaczęto instalować nie tylko szybry, ale również regulatory wlotu powietrza do spalania, za pomocą których regulowana była siła, a także moc pieca.

Najnowszym rozwiązaniem, które umożliwia na na prawie automatyczną pracę kóz, są termostaty. Zadaniem termostatu jest regulowanie przekroju wlotu powietrza do spalania, które jest uzależnione od temperatury występującej w danym pomieszczeniu.

Pojemnik na popiół w kominku

Podobnie jak w kominku, gdy nastąpi wypalenie drewna kominkowego w wolno stojącym piecu, zostanie popiół. Oczywiście w nowocześniejszych kozach jest go zdecydowanie mniej, konieczne jest zwrócenie uwagi na sposób jego usuwania. Najlepszym wyborem będzie piec wyposażony w oddzielny pojemnik na popiół. Na rynku dostępne są również piece, które ponadto wyposażone są w pokrywę, której zadaniem jest zapobieganie wysypywania się popiołu w trakcie przenoszenia go przez pokój.

Podsumowanie

Osobom, które decydując się na zakup pieca nie chcą zagłębić się w temat, rekomendowane jest skonsultowanie się ze specjalistą.

 

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Bardzo ciekawy artykuł 🙂 Wybór odpowiedniego kominka może sprawić wiele kłopotu, więc dzięki za rady

Dodaj komentarz