Jak zadbać o meble wykonane z drewna? W jaki sposób je czyścić? Jakich środków używać, by nie doszło do ich uszkodzenia? Dlaczego warto zadbać o pielęgnowanie drewnianych mebli. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek i rozwiązań.

Meble wykonane z drewna wciąż są niezwykle popularne i często wybierane. Są trwałe, solidne i pasują do każdego rodzaju wnętrz. Obecnie w sklepach możemy znaleźć ogromny wybór drewnianych mebli. Istnieje mnóstwo gatunków drzew, z których mogą być wykonane poszczególne elementy wyposażenia. Warto również pamiętać o właściwej pielęgnacji tego rodzaju mebli. Musimy zadbać, by nie uszkodzić drewnianych powierzchni. Nie każde środki czystości mogą okazać się skuteczne.

Drewno to surowiec, który wymaga właściwego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi czy różnego rodzaju uszkodzeniami. Liczy się również regularne odświeżanie drewnianego wyposażenia. W tym celu możemy skorzystać z domowych sposobów. Musimy jednak pamiętać, że każdy rodzaj drewna może mieć innego wymagania dotyczące czyszczenia. Warto wcześniej się z tym zapoznać.

Odświeżacze powietrza i środki czystości znajdziesz na stronie General Fresh

 

odświeżacz powietrza

Pozbywanie się kurzu

Kurz osadzający się na różnych powierzchniach to jeden z najuciążliwszych problemów, szczególnie dla alergików. Pojawia się nie tylko na meblach, ale także na pościeli czy innych materiałach. Nawet regularne sprzątanie i czyszczenie nie pozwala całkowicie się go pozbyć. Istnieją jednak sposoby, aby spowolnić i zmniejszyć występowanie kurzu na drewnianych powierzchniach. W sklepach możemy znaleźć specjalne środki czyszczące czy wilgotne ściereczki, które z łatwością pozwalają pozbyć się kurzu.

Jednym z rozwiązań może być również użycie naparu z czarnej herbaty. Umieszczamy kilka torebek herbaty we wrzącej wodzie, czekamy aż ostygnie, a następnie moczymy w niej szmatkę i przecieramy nią drewnianą powierzchnię mebli. Pamiętajmy o tym, by ściereczka nie była zbyt mocno namoczona. Warto również wytrzeć meble do sucha. Zbyt mocne namoczenie może prowadzić do uszkodzenia drewnianej powierzchni.

Różne rodzaje drewna i ich czyszczenie

Podczas czyszczenia drewnianych mebli powinniśmy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Inaczej powinniśmy pielęgnować meble dębowe, a inaczej niepoliturowane czy lakierowane. Uważajmy również na środki czystości, które kupujemy. Warto dokładnie zapoznać się z etykietą oraz instrukcją ich stosowania. Można także skorzystać z domowych sposobów. W przypadku czyszczenia mebli wykonanych z litego drewna możemy użyć roztworu stworzonego z oliwy z oliwek, octu oraz soku z cytryny. Taka mieszanka pozwoli pozbyć się wszelkich zabrudzeń powierzchni oraz nada meblom połysk.

Do czyszczenia mebli niepoliturowanych możemy użyć wody z dodatkiem płynu do nauczyć czy specjalnego detergentu. W tym przypadku do pozbycia się zabrudzeń możemy użyć nieco twardszej gąbki czy ściereczki. Należy jednak zadbać o to, by powierzchnia nie została zbyt mocno namoczona. Pozostawiona woda może spowodować, że drewno ściemnieje lub pojawiają się na nim plamy. Po wyczyszczeniu powierzchni wycieramy ją dokładnie do sucha.